کابینت ام دی اف (MDF)برای آشپزخانه

ام دی اف چیست ؟

ام دی اف از چوب نرم چون درخت کاج با ضخامت کم 3 میلیمتر تا ضخامت زیاد 40 میلیمتر ساخته می‌شود. برای استفاده بهینه از ام‌دی ‌اف آن را با زرین تریب می‌کنند و تحت فشار و حرارت قرار می‌دهند که باعث افزایش استحکام آن می‌شود، در برابر آتش مقاوم و نفوذ ناپذیر شده و خواص بهتری نسبت به چوب نرم به دست می‌آورد.همچینین ام دی اف به دلیل استحکامی که پیدا می‌کند قابلیت این را دارد تا با دستگاه‌های مکانیکی بر روی آن کار انجام دهند و معمولا ام دی اف‌ها را پس از تولید روکش می‌کنند.

طرح کابینت ام دی اف در شکل‌های متفاوت در کابینت‌سازی:

  • کابینت ام دی اف ساده (Simple MDF Cabinet)

  • کابینت ام دی اف هایگلاس (High Gloss MDF)

  • کابینت ام دی اف پی‌وی‌سی (PVC MDF Cabinet)

  • کابینت ام دی اف با روکش چوب (Wooden MDF Cabinet)

   
کابینت ام دی اف(MDF)

مزایای کابینت های ام دی اف (MDF)

ام دی اف‌ها نسبت به کابینت‎‌های دیگر هزینه پایینی دارند

با توجه به اینکه مواد تشکیل‌دهنده کابینت‌های ام دی اف(MDF) از فیبر چوبی، زرین و موم ساخته می‌باشد؛ نسبت به کابینت‌های تمام چوب، استیل و جنس‌های دیگر دارای قیمت مناسب‌تر و به نسبت پایین‌تری هستند.اگر قصد تعویض کابینت‌های آشپزخانه را دارید، کابینت‌های ام دی اف می‌توانند گزینه مناسب و مقرون به صرفه اقتصادی باشند.

ام دی اف ها به راحتی تمیز می شوند

کابینت‌های ام دی اف (MDF)با تکه‌ای پارچه نمناک به راحتی تمیز می‌شوند. زیرا، سطح آن‌ها از وینیل نازک تشکیل شده و تمیزکردن آن‌ با دستمال و اسفنج امکان پذیر است.

حتی اگر لکه مقاوم‌تری بر روی کابینت وجود دارد، میتوانید اسفنج را به همراه مواد شوینده غیرساینده استفاده کنید. توجه داشته باشید که مواد شوینده قوی حاوی الکل و مواد نفتی یا استون ممکن است به سطح کابینت آسیب بزنند.

   
کابینت MDF

همین الان برای مشاوره و بازدید رایگان با ما تماس بگیرید

تلفن تماس : 28421841-021

شما می توانید با شماره مستقیم بالا تماس گرفته یا فرم مشاوره و بازدید رایگان را تکمیل نمایید تا در چند ساعت آینده، با شما تماس گرفته شود.

همین الان درخواست مشاوره و بازدید رایگان را دارم!

معایب کابینت های ام دی اف (MDF)

حساسیت کابینت ام دی اف در مقابل رطوبت و گرما:

کابینت ام دی اف چرا در مقابل رطوبت حساس است؟

ورق های ام دی اف (MDF) در برابر رطوبت مقاومت پایینی دارند. اگرچه کابینت ام دی اف با لایه «ملامینه» که ضد آب است پوشیده می‌شود اما در صورت آسیب دیدن، آب به آن نفوذ خواهد کرد. قسمت‌های برش خورده ورقه‌های ام دی اف مستعد نفوذ آب می‌باشند و بعد از مدتی به تدریج متورم شده و فرم و شکل اولیه خود را از دست می‌دهند.

یکی از چالش‌های احتمالی در انتخاب کابینت ام دی اف(MDF) ، نصب آن‌ها در مجاورت سینک ظرفشویی می‌باشد. در صورتی که؛ سینک ظرفشویی شما بر روی کابینت قرار گرفته یا در مجاورت آن می‌باشد، کابینت را با دستمال خشک پاک کنید تا از پوسیدگی احتمالی در درازمدت جلوگیری شود.

کابینت ام دی اف چرا در مقابل رطوبت حساس است؟

سطح وینیل که کابینت ام دی اف(MDF) از آن پوشیده شده است به علت نازک و حساس بودن در مقابل حرارت باعث پوسیدگی و ایجاد حباب بر روی کابینت می‌شود. ممکن است کابینت نصب شده در مجاورت گرما و اجاق گاز، به علت ایجاد هاله‌ای از رنگ زرد زیبایی اولیه خود را از دست دهد.

خراشیدگی کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف درشرایط عادی‌ از دوام مناسبی برخوردارد می‌باشد، هنگامی که‌ دچار خراشیدگی یا تورفتگی شود، کل کابینت دچار آسیب می‌شود. آسیب پذیرترین بخش کابینت ام دی اف، بخشی‌ است که‌ در معرض دید قرار می‌گیرد. تعمیرات کابینت ام دی اف به صورت معمولی‌ نیست، بنابراین‌ نیاز بخ مراقبت دارد تا دچار آسیب نشود. با این‌وجود، کابینت ام دی اف درمقایسه با کابینت چوبی، کابینت فلزی و سایر انواع کابینت های آشپزخانه درمدت زمان‌کوتاه‌تری نیاز به تعویض‌ پیدا می‌کند.

   
کابینت ام دی اف(MDF)

راهکار مقابله با عیوب کابینت ام دی اف

راهکارهایی برای مقابله با حساسیت کابینت ام دی اف

در بخش‌های اطراف سینک ظرفشویی که در مجاورت رطوبت و آب قرار می‌گیرند، مانند چهارچوب کابینت و یا پشت آن بهتر است از پی وی سی (PVC) که، ضدآب است استفاده شود.

در بخش‌های برش خورده کابینت ام دی اف بهتر است با چسب‌های مرغوبی چون چسب آکواریوم باکیفیت پوشش داده شود. برای جلوگیری از آسیب بر روی صفحه کابینت ام دی اف، می‌توان از سنگ کورین که نیاز به هزینه زیادی می‌باشد استفاده کرد.

در این مقاله در مورد کابینت ام دی اف چه گفته شد؟

کابینت ام دی اف را تعرف کردیم، از جنس و چوب ساخته شده آن گفتیم. شیوه ساخت کابینت ام دی اف، شیوه نگهداری آن را بیان کردیم. از مزایا و معایب کابینت ام دی اف گفتیم.

امیدواریم در بازسازی آشپزخانه انتخاب مناسبی برای کابینت داشته باشید.