بازسازی کف

یکی از مهم‌ترین و موثرترین عوامل در بازسازی ساختمان برای داشتن دکوراسیونی جذاب و زیبا بازسازی‌ کف ساختمان می‌باشد. امروزه کفپوش‌های متنوع با رنگ‌بندی متفاوت و قیمت‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود. با توجه به بودجه و سلیقه خود می‌توانید انتخاب مناسبی برای بازسازی کف آپارتمان خود داشته باشید.

با توجه به وجود مصالح مختلف جهت بازسای کف، نگهداری و ایمنی، تنوع رنگ، حفظ گرما،‌ تنوع رنگ، نصب آسان و عوامل دیگر می‌توانید از کفپوش‌هایی چون؛ سنگ، سرامیک، کاشی، پارکت، لمینیت، pvc، موکت و … برای بازسازی کف ساختمان خود استفاده نمایید.

در این بخش به بررسی هر کدام از کفپوش‌ها جهت راهنمایی و انتخابی مناسب برای شما می‌پردازیم. امیدواریم با خواندن این مقاله کفپوش مناسب منزل خود را انتخاب نمایید.

کفپوش

کفپوش سرامیک

یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین کفپوش‌ها برای داشتن دکوراسیونی مدرن کفپوش سرامیک می‌باشد. این کفپوش یکی از رایج‌ترین انواع کفپوش است. یکی از بهترین کفپوش‌ها برای تمام بخش‌های خانه اعم از اتاق نشیمن، آشپزخانه، راهروها، اتاق خواب و سرویس بهداشتی و حمام می‌باشد.

در مراحل آخر تولید سرامیک، سرامیک‎‌ها را وارد مرحله لعاب کاری می‌کنند که لایه شیشه‌ای بر روی آن کشیده می‌شود که موجب تمیزکاری سرامیک شده و عمر سرامیک را افزایش می‌دهد.

سرامیک‌های بدون لعاب نیز وجود دراند که سطح براق نداشته و رنگ ان‌ها طبیعی بوده اما تمیز کردن آن‌ها سخت بوده و تمیزکاری آن‌ها باید توسط شرکت سازنده صورت گیرد.

تنوع طرح

امروزه با توجه به تکنولوژی‌های مختلف، کفپوش سرامیک با انواع طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و جدید تولید می‌شوند. طرح‌هایی چون سنگ و یا چوب که می‌تواند دکوراسیون متفاوت و زیبایی برای خانه شما به وجود آورد.

کفپوش سرامیک مقاومت بالایی دارند؛

کفپوش‌های سرامیک در مقابل رطوبت و آب بسیار مقاوم بوده و گزینه خوبی برای کف آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام می‌باشند. کف آشپزخانه خود را می‌توانید به راحتی با آب بشویید و یا با دستمال مرطوب لکه زدایی کنید.

تمیزی آسان؛ کف سرامیک را مواد شوینده و آب به راحتی می‌توانید تمیز و براق و درخشنده کنید.

سرامیک‌ها ماهیتی خنک دارند؛ هنگامی که سیستم‌های گرمایش از کف در ساختمان شما نصب شود، موجب می‌شود تا گرما به فضای کلی منزل منتقل شود و قدم نهادن بر سطح گرم برای شما لذت بخش خواهد شد

کفپوش سنگ

سنگ‌های طبیعی یکی دیگر از کفپوش‌های مناسب برای ساختمان می‌باشند.

دارای دوام بالا هستند، رنگ ثابت دارند، نظافت و تمیزکاری آن‌ها آسان است، در مقابل خش‌پذیری مقاومت بالایی دارند.

سنگ‌هایی چون؛ آهک، مرمر، گرانیت و تراورتن گزینه‌های مناسب برای داشتن کفپوشی خاص و شیک هستند.

مزایای کفپوش سنگی

– نیاز به تعمییر و نگهداری کمی دارد، نیاز به نگهداری ویژه ندارد. ماندگاری بالا و دائمی دارد.

– کفپوش سنگی در همه دوره‌ها استفاده می‌شود و از مد نمی‌افتد.

– از آنجایی که کفپوش سنگی ماهیت سرد دارد، می‌توان از آن برای مناطق گرمسیر استفاده کرد.

– علاوه بر اینکه کفپوش‌های سنگی،‌ ماهیت سرد دارند. انتقال دهنده خوبی برای گرما نیز هستند. با تجهیزاتی چون گرمایش کف می‌توانید منتقل گننده بسیار خوبی برای گرما در کل محیط باشد.

-نظافت کفپوش سنگی به راحتی صورت می‌گیرد. منفذی برای جمع شدن گرد و غبار بر روی آن‌ها وجود ندارد و به راحتی از سطح آن زودوده می‌شود. به همین دلیل این کفپوش آلرژی‌زا نیست.

– کفپوش سنگی زیبایی خانه را چند برابر می‌کند و خانه‌ شما را لوکس می‌کند.

از معایب کفپوش سنگ می‌توان موارد زیر را نام برد؛

کفپوش سنگ لیز است، به مراقبت بیشتری هنگام راه رفتن بر روی آن بخ خصوص برای کودکان وجود دارد و امکان آسیب پذیری به هنگام سر خوردن بر روی این کفپوش وجود دارد.

– جا به جایی اشیا بر روی این کفپوش موجب ایجاد سر و صدا می‌شود.

– کفپوش سنگ قیمت بالایی دارد.

– به علت سنگین بودن و ظریف بودن آن برای نصب نیاز به افراد ماهر وجود دارد.

در این بخش چند مورد از کفپوش‌های سنگی را به جزئیات بیشتری معرفی کرده‌ایم؛

سنگ مرمر

یکی از بهترین سنگ‌ها برای کف ساختمان، سنگ مرمر می‌باشد.زیبایی آن دکوراسیون منزل شما را چند برابر خواهد کرد. این کفپوش جذاب و براق است و هزینه بالایی دارد. سنگ مرمر بسیار زود خش بر می‌دارد و نیاز به نگهداری و توجه بسیار زیادی دارد.

سنگ گرانیت

یکی از گزینه‌های مناسب برای کف پذیرایی، سنگ گرانیت می‌باشد. از مزایای آن می‌توان، دوام بالا، رنگ ثابت، مقاومت بالا در برابر خش‌پذیری، نظافت آسان، براق شدن مجدد آن را نام برد. با توجه به طرح‌های مختلف آن‌ها طراحان این سنگ را با سنگ‌های دیگر ترکیب می‌کنند.

سنگ تراورتن

شکنندگی سنگ تراورتن بسیار بالاست. از معایب برجسته آن خش افتادگی آن می‌باشد. این سنگ از انواع سنگ تزینی می‌باشد. تحمل فشار را ندارد. این سنگ‌ها درخشش ندارند. رنگ‌ها و نقوش متنوعی دارند از این کفپوش می‌توان برای بخش راهرو  منزل استفاده کرد.

سنگ لوح

سنگ لوح معمولا به دلیل رنگ تیره‌ای که دارد مورد پسند است و جذاب می‌باشد. کیفیت این سنگ براساس تراکم آن مشخص می‌شود، هرچقدر متراکم‌تر باشد کیفیت بالاتری دارد.

کفپوش پارکت

پارکت کفپوش چوبی طبیعی است که از چوب‌هایی چون درخت افرا،‌ درخت کاج، درخت بامبو و بلوط ساخته می‌شوند. ابتدا در طراحی ساختمان‌ها در اروپا استفاده می‌شده و بعد در کشورهای دیگر علامندان زیادی پیدا کرده است.

استفاده از پارکت ظاهری بسیار گرم و صمیمی به فضای منزل شما هدیه می‌کند و بسته به نوع چوبی که این پارکت ساخته شده است ظاهر مختلف، رنگ متفاوت و نگهداری و نصب به خصوصی را دارد. پارکت‌ها یک عایق صوتی بسیار خوب هستند. همچنین گرمای محیط را حفظ می‌کنند.

طرز استفاده از پارکت بدین صورت است که، در ابتدا محل مورد نظر را چسب مخصوص میزنند بعد از خشک شدن چسب و سفت شدن لایه اولیه پارکت را بر روی آن می‌چسبانند و لاک میزنند. عمل لاک زدن، جهت براق شدن پارکت باید چند سال یکبار اتفاق افتند تا سطح پارکت شده همانند روز اول نو و براق گردد.

پارکت‌هایی از جنس بلوط،‌ معمولا بر سطح آن‌ها لکه‌ها و رده‌هایی وجود دارد و پارکت‌هایی که از چوب درخت کاج درست می‌شوند به نصب نرم و شکننده هستند و نصب آن‌ها نیاز به افراد متخصص دارد.

کفپوش پارکت نیاز به مراقبت دارد و بهتر است به موارد زیر توجه کنید؛

  • کفپوش پارکت به دلیل اینکه جنس آن از چوب است نسبت به رطوبت و آب حساس می‌باشد و سطح آن‌ها نباید مرطوب شوند.
  • به هنگام برخورد اشیاء تیز بر سطح پارکت ممکن است خراش بردارد و نیاز به صیقل شدن مجدد دارد.
  • به هنگام آتش سوزی باید از آن‌ها حفاظت شود.
  • در بیشتر موارد بعد از گذشت چند سال نیاز به لاک زدن سطح پارکت وجود دارد.

کفپوش لمینیت

کفپوش لیمینیت که به پارکت لمینیت معروف است.

به علت نسب آسان و قیمت پایین آن نسبت به پارکت از محبوبیت زیادی برخوردار است. لمینیت‌ها از چوب‌های فشرده تشکیل شده‌اند.

– پارکت‌های لمینیت به راحتی نصب می‌شوند، نیاز به چسب زدن بر روی سطح قبل از نصب آن‌ها وجود ندارد. آن‌ها به راحتی در شیارهای موجود به یکدیگر چفت می‌شوند. قبل از نصب لمینیت بروی سطح فوم قرار می‌گیرد سپس لمینیت‌ها بر روی آن نصب می‌گردد.

– عایق خوبی برای صدا و گرما هستند.

– با توجه اینکه لمینیت، از چوب‌های مختلف و فشرده ایجاد می‌شود، نسبت به پارکت از تنوع بیشتری برخوردار است.

– در مقابل رطوبت و آب نسبت به پارکت مقاومت بیشتری دارند همچنین در مقابل اجسام نوک‌تیز آسیب‌پذیری کمتری دارند.

– عمر لمینیت‌ها نسبت به کفپوش پارکت کمتر است؛ زیرا از چوب طبیعی نیستند، اگر از پارکت به خوبی مراقبت شود تا سالیان زیاد نیاز به تعویض کفپوش منزل ندارید.

– لمینیت‌ها به راحتی قابل تعویض هستند نسبت به پارکت قیمت پایین‌تری دارند.

– نگهداری لمینیت نسبت به پارکت آسان‌تر و با دستمال مرطوب می‌توانید آن‌ها تمیز کنید. اما پارکت‌ها نیاز دارند تا با مواد خاص تمیز شوند و سمباده زده شوند.

قیمت کفپوش با توجه به متراژ و جنس انتخابی متفاوت می‌باشد.

کفپوش پی وی سی (PVC)

کفپوش PVC از جنس پلاستیک می‌باشد. دارای رنگ و طرح‌های زیادی است. مناسب برای مکان‌های پر تدد تجاری و اداری  و همچنین فروشگاه‌ها می‌باشد زیرا به راحتی تمیز میگردد و مشکلی با تمیز شدن با آب ندارد و با توجه به انواع طرح و رنگ می‌تواند در داشتن دکوراسیون زیبا بسیار موثر باشد. به دلیل اینکه جنس کفپوش پی وی سی، از پلاستیک است در مقابل رطوبت و آب مقاوم است و می‌تواند کفپوش مناسبی برای آشپزخانه منزل شما باشد.

برای نصب کفپوش پی وی سی آن را همانند لمینیت بر سطح می‌چسبانند. این کفپوش به دلیل جنس پلاستیکی که دارد در مقابل آتش مقاوم نیست. به نسبت لمینیت به علت نداشتن فوم بر زیر آن عایق صدا و حرارت خیلی خوبی نیست. نسبت به کفپوش لمینیت از هزینه پایین‌تری برخوردار است و نگهداری آن از لمینیت خیلی آسان‌تر و مقرون به صرفه برای امکان عمومی است.

هزینه بازسازی کفپوش با توجه به متریال انتخابی و متراژ خانه متفاوت می‌باشد. برای مشاهده هزینه حدودی به لینک زیر مراجعه فرمایید.

کفپوش موکت

موکت: از قدیمی‌ترین کفپوش‌ها می‌باشد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی موکت‌ها در رنگ‌ها و طرح‌ها و مواد مختلف برای امکان مختلف تولید می‌شوند و کاربرد خاص خود را دارند.

از موکت‌ها می‌توان در اماکن عمومی چون؛ هتل‌ها، قطار، مراکز اداری و تجاری چون بانک، فروشگاه‌ها استفاده کرد.

همچنین با توجه به انواع گوناگون موکت‌ها از آن‌‌ها برای داشتن دکوراسیونی زیبا در منزل استفاده می‌شود.

این کفپوش دارای مدل‌های متنوعی از جمله پرزبلند، کبریتی، چمن مصنوعی و انواع موکت‌های طرح دار نمدی می‌باشد. از آنجایی که موکت‌ها بسیار نرم و گرم هستند طرح‌هایی چون موکت پرزبلند و موکت تافتینگ می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای فرش باشد که ضخامت عالی داشته و طرفداران زیادی دارد.

هزینه نگهداری موکت‌ها نسبت به سایر کفپوش‌ها کمتر می‌باشد. عایق خوبی برای گرما و صدا می‌باشند. نسبت به کفپوش‌های سنگی ایمینی بهتری دارند. با توجه به تنوع طرح و رنگ ساده و طرح‌دار و انیمیشنی موکت‌ها با توجه به نرم و لطیف بودن این کفپوش‌ها می‌توانند، برای اتاق کودکان مناسب می‌باشد تا هنگام زمین خوردن آسیب کمتری به آن‌ها وارد شود.

حرف‌های مقاله

در این مقاله انواع کفپوش‌ها معرفی شد، مزایا و معایب هر کدام، قیمت تقریبی برخی از آن‌ها و شرایط نگهداری آن‌ها را مطرح کردیم؛ با توجه به نوع سبک دکوراسیون مورد نظر منزل، شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر بهترین انتخاب را داشته باشید.