بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

بازسازی سرویس بهداشتی یکی از بخش‌های مهم منازل است، رطوبت موجود در سرویس بهداشتی یکی از علل و مشکلات اصلی بازسازی آن می‌باشد.

در این بخش ابتدا در مورد بازسازی سرویس بهداشتی و حمام موارد مهم را بیان می‌کنیم و دکوراسیون آن‌ها نیز ذکر می‌کنیم؛ تا علاوه بر بازسازی، چیدمان و دکوری شیک نیز برای این فضا در نظر داشته باشید.

بازسازی سرویس بهداشتی-حمام

دلیل بازسازی سرویس بهداشتی

یکی از دلایل اصلی بازسازی سرویس بهداشتی، رطوبت ناشی از آب که عنصر جدا ناپذیر این بخش می‌باشد است. به همین منظور، در ساختمان‌های قدیمی رطوبت موجود در کاشی‌ها و سیمان و بتن و مصالح آن، بعد از مدتی نیاز به بازسازی دارد.

مراحل بازسازی 

مرحله تخریب سرویس بهداشتی بدین صورت است که، ابتدا باید آب، برق و تاسیسات قطع گردد

سپس روشویی و سرویس فرنگی یا ایرانی، شیرآلات برداشته شود و کاشی کف و دیوار‌ها تخریب گردد.

بعد از تخلیه و تخریب این مکان، باید سیمان و عایق کاری صورت گیرد، مصالح را آماده می‌کنیم تا زیرسازی را آغاز کنیم. سیمان کاری و عایق کاری یکی از موارد مهم محسوب می‌شود زیرا اگر به درستی صورت نگیرد، ممکن است موجب مشکلات بعدی اعم از رطوبت و نمناک شدن سقف واحد زیرین شود.

یکی از موارد مهم دیگر که باید در عایق کاری حمام و سرویس بهداشتی به آن توجه شود، جلوگیری از تجمع آب در سطح است، پس شیب مناسب را در نظر بگیرید.

ابتدا سطح باید سیمان کاری شود، در ادامه سطح سیمان شده را توسط ایزوگام و یا قیر گونی می‌پوشانیم. قیرگونی توسط دو لایه گونی و یک لایه قیر اجر می‌گردد. به دلیل چسبندگی و ضخامت مناسب بهتر است از قیر استفاده گردد.

سرویس بهداشتی بعد از زیرسازی و عایق کاری نیاز به لوازم مورد نیاز چون کاسه توالت یا توالت فرنگی، کاشی کف و دیوار، روشویی و  شیرآلات دارد.

نکات بازسازی سرویس بهداشتی و حمام 

به نکاتی چون رنگ سرویس و حمام که توسط کاشی و سرامیک کف و یا نقاشی تعیین می‌شود توجه کنید. معمولا از رنگ‌های خنثی در این بخش استفاده کنید.
اگر حمام و سرویس بهداشتی کوچکی دارید از کاشی و روشویی رنگ‌های روشن و سفید استفاده کنید تا فضای بزرگ‌تری داشته باشید.
برای نورپردازی حمام و سرویس می‌توانید از پنل‌های روکار ضد آب و رطوبت و یا پنل‌های روشنایی توکار، در وات‌های مختلف در رنگ‌های آفتابی و مهتابی استفاده کنید.
در این بخش به معرفی ملزومات سرویس و حمام می‌پردازیم تا شما انتخاب مناسبی برای بازسازی داشته باشید.

کاشی کف

یکی از عوامل مهم در داشتن دکوراسیون مناسب برای بخش حمام و سرویس بهداشتی، انتخاب رنگ کاشی کف و دیوار مناسب می‌باشد. طرح‌های مختلف کاشی با رنگ‌های متنوع حق انتخاب مختلفی برای داشتن دکوری مناسب به شما می‌دهد.

نکات کفپوش

کفپوش سرویس بهداشتی و حمام باید از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار باشد و به راحتی تمیز گردد و لیز نباشد.

یکی از درکاربردترین کاشی‌های مورد استفاده و پسند در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی است. باید به نوع سرامیک نیز توجه کرد زیرا همه سرامیک‌ها از جنس مناسبی حهت استفاده در حمام و سرویس برخوردار نیستند. سرامیکی مناسب این فضا می‌باشد که به راحتی تمیز شوند و خاصیت ضد لغزندگی داشته باشند.

علاوه بر سرامیک‌ها، کفپوش‌های دیگری جهت داشتن دکوراسیون مناسب در حمام و سرویس استفاده می‌شوند که به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

انواع کفپوش سرویس بهداشتی و حمام

  • کفپوش سنگ

یکی از کفپوش‌هایی که در سرویس بهداشتی و حمام می‌توان استفاده کرد سنگ است. اگر چه موجب شیک و لوکس شدن می‌گردد. در مقابل رطوبت نیز مقاومت بالایی دارد. اما معایبی چون؛ سر بودن، سریع خش برداشتن و آسیب دیدن،‌ در انتخاب مواد شوینده نیز باید دقت لازم را داشته باشید تا باعث آسیب دیدن به کف نشوید و کفپوش حالت اولیه خود را از دست ندهد.

  • کفپوش بتنی

کفپوش بتنی یکی از مقاوم‌ترین کفپوش‌ها برای سرویس بهداشتی و حمام در مقابل رطوبت می‌باشند و به راحتی تمیز می‌شوند. و همچنین رنگ آن مناسب دکور مدرن است.

سرویس بهداشتی
  • کفپوش چوبی

به علت مقاومت کم چوب در مقابل رطوبت از کفپوش چوب برای حمام استفاده نمی‌گردد.

اما  راه‌هایی برای استفاده از کفپوش چوب در حمام وجود دارد:

– استفاده از چوب ساج

– استفاده از سیستم گرمایش کف

– شیب مناسب در نظر گرفتن کف حمام جهت تخلیه سریع آب از سطح

  • کفپوش سنگریزه

یکی از کفپوش‌ها زیبا برای حمام می‌باشد در عین زیبایی مانع از لیز خوردن می‌شود.

کاشی‌های دیوار می‌تواند از جنس و رنگ کاشی کف باشد یا می‌توانید از رنگ و طرح مختلف برای کاشی دیوار در حمام و دستشویی استفاده نمایید.

کاشی سنگ ریزه حمام
کاشی-کف-و-دیوار-سرویس
کاشی-کف-و-دیوار-سرویس-06
اشی-سرویس-بهداشتی-02
کفپوش چوبی

شیرآلات سرویس بهداشتی

معمولا بعد از گذشت چند سال، به دلیل فرسودگی، پوسیدگی، زنگ زدگی و خرابی یا نشتی و جلوگیری از هدر رفت آب شیرآلات نیاز به تعویض دارند.

گاهی برای زیبایی و آراستگی اقدام به تعویض شیرآلات سرویس بهداشتی و حمام انجام می‌دهیم.

تعویض شیرآلات و ملزومات سرویس بهداشتی از موارد مورد نیاز در بازسازی می‌باشد تا دکوراسیون مورد نظر به دست آید.

امروزه شیرآلات در انواع طرح‌ها و مدل‌های مختلف مانند؛ ساده، پدالی، کلاسیک، اهرمی، چشمی با برندهای مختلف در بازار موجود است. آلیاژ یه کار رفته در شیرآلات از جنس فلز برنج و سرب خشک است و روکش به کار رفته در آن‌ها معمولا از جنس برنز، مس، استیل و برنج می‌باشد.

یکی از ملزومات اصلی حمام که در دکوراسیون نیز تاثیرگذار است، دوش حمام می‌باشد.

با توجه به تغییرات و تولیدات مختلف شیرآلات و شلنگ برای سرویس، امروزه دوش حمام نیز در ابعاد و رنگ و جنس مختلف توسط شرکت‌های متفاوت ساخته می‌شود. با توجه به بودجه و دکور حمام می‌توانید انتخاب‌های متفاوتی داشته باشید.

معرفی انواع دوش حمام

می‌توان گفت اصلی‌ترین رکن در دکوراسیون حمام، دوش است. انواع دوش حمام را می‌توانید با توجه به بودجه، علایق و اندازه حمام یک دوش مناسب انتخاب کنید. دوش‌های موجود در بازار در انواع مختلفی ارائه می‌شوند.

دوش-06

انواع سر دوش حمام

بعد از یک روز خسته کننده هیچ چیز به اندازه یک دوش آرامش بخش نیست. باشد.مهم نیست که حمام شما چقدر لوکس باشد، در نهایت نوع سر دوش حمام شماست که تصمیم می‌گیرد آب را برای دوش شما چطور تحویل بدهد. سرهای دوش بر کیفیت نوع دوش شما بیفزاید. به همین دلیل، انواع مختلفی از سرهای دوش برای انتخاب وجود دارد.

دوش-01

دوش از دو بخش عَلم و سر سر دوش ساخته می‌شود.
سرهای دوش با مدل‌ و قیمت‌های مختلفی وجود دارند. سردوش‌ها نقش مهمی در انتقال آب خروجی را ایفا می‌کنند.
سردوش‌های مختلفی با عناوینی چون، سر دوش اسپری تک، سر دوش باران، سر دوش دستی، پانل‌های دوش و … در بازار موجود است و هر کدام با توجه به طراحی که دارند آب را به خارج منتقل می‌کنند.
دوش حمام نیز با نام‌هایی مثل دوش حمام ثابت ، دوش حمام باران ساز، دوش دستی، دوش سقفی و دوش حمام ماساژور در بازار موجود است.

روشویی دستشویی

محل قرار گیری شیرآلات بر روشویی قرار دارد معمولا از جنس فلز و یا سرامیک است.

روشویی هم همانند لوازم دیگر در ابعاد و اشکال و رنگ‌های مختلفی در بازار موجود است.

با توجه به رنگ کاشی می‌توانید انتخابی زیبا داشته باشید تا دکوراسیون دستشویی نیز حفظ گردد.

روشویی-مدرن-03
روشویی-سنگی-04
روشویی-سنگی-کابینت-دار

روشویی باکسی

یکی از جدترین انواع روشویی‌ است که از متریالی چون، چوب، سنگ، سنگ مصنوعی و پی وی سی ساخته می‌شود. و قیمت آن‌ها بالاتر از روشویی‌های قدیمی از جنس چینی است.

تنوع رنگ و ضدآب بودن از مزیت آن است. روشویی‌های کابینتی در اطراف خود دارای جعبه هستند که به آن‌ها باکس گفته می‌شود فضای کابینتی در بخش پایینی کاسه روشویی قرار می‌گیرد.

باکس(کابینت) موجود برای قرار دادن لوازم بهداشتی و مواد شوینده بسیار مناسب است.

روشویی-باکسی-02
روشویی-مدرن-02

حرف آخر بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام به دلیل رطوبت و مشکلاتی که برای زیر ساخت ساختمان ممکن است به وجود آورد و یا موجب آسیب زدن به واحدهای دیگر شود یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان می‌باشد با دیدن نشانه‌هایی حتما باید بازسازی این بخش را جدی گرفت.

در این مقاله نکات بازسازی را بیان کردیم و برای داشتن دکوراسیون زیبا انواع ملزومات، کفپوش سرویس و حمام را معرفی کردیم. توجه کنید که هزینه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام به متراژ، متریال و عوامل دیگر بستگی دارد.